Peptydy kolagenowe: jaka jest różnica między peptydami a prosty kolagen?

Kolagen jest niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu, pełniącym kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i elastyczności tkanek, takich jak skóra, stawy, kości czy tkanki łączne. Jednak na rynku suplementów diety możemy spotkać różne formy kolagenu, w tym peptydy kolagenowe i prosty kolagen. Czym się różnią i jakie mają działanie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się znaleźć w poniższym artykule. 

Czy peptydy kolagenowe są zdrowe?

Tak, peptydy kolagenowe są uważane za zdrowe i korzystne dla organizmu. Peptydy kolagenowe to fragmenty białka kolagenu, które są łatwiej przyswajalne przez organizm. Kolagen jest niezwykle ważnym składnikiem strukturalnym skóry, tkanki łącznej, kości, mięśni i innych tkanek. Peptydy kolagenowe dostarczają organizmowi niezbędne aminokwasy, które są niezbędne do produkcji i odbudowy kolagenu.

Suplementacja peptydami kolagenowymi może mieć pozytywny wpływ na zdrowie skóry, włosów, paznokci, stawów i innych tkanki. Badania sugerują, że regularne spożywanie peptydów kolagenowych może przyczynić się do zwiększenia elastyczności skóry, redukcji zmarszczek, poprawy nawilżenia skóry oraz wzmocnienia włosów i paznokci.

Czy kolagen to peptyd?

Prosty kolagen jest najbardziej podstawową formą kolagenu. Składa się z długich, niezmienionych łańcuchów aminokwasów, które tworzą strukturę macierzy kolagenowej. Prosty kolagen jest zbyt duży, aby być wchłanianym przez organizm w tej postaci, dlatego jest przetwarzany i hydrolizowany na mniejsze fragmenty, znane jako peptydy kolagenowe.

Peptydy kolagenowe są to krótsze łańcuchy aminokwasów, które powstają w wyniku hydrolizy kolagenu. Dzięki temu są one bardziej rozpuszczalne i bardziej przyswajalne przez organizm. Peptydy kolagenowe zawierają różne sekwencje aminokwasów, które wpływają na ich działanie i specyficzne właściwości. 

Różnica między peptydami kolagenowymi a prostym kolagenem wynika z ich struktury i właściwości. Prosty kolagen jest zazwyczaj stosowany w kontekście regeneracji tkanek, takich jak stawy czy kości, ponieważ pełni rolę budulcową. Jest to doskonały składnik dla osób aktywnych fizycznie lub dla tych, którzy potrzebują wsparcia w utrzymaniu zdrowych i elastycznych stawów.

Peptydy kolagenowe, z kolei, charakteryzują się mniejszym rozmiarem i lepszą przyswajalnością. Mają zdolność do penetrowania do głębszych warstw skóry, co czyni je skutecznymi składnikami pielęgnacyjnymi. Peptydy kolagenowe stymulują produkcję naturalnego kolagenu w skórze, co prowadzi do poprawy elastyczności, jędrności i nawilżenia. Dodatkowo, peptydy kolagenowe mogą również wpływać na kondycję włosów i paznokci, wzmacniając je od wewnątrz.

Jak działają peptydy na skórę?  

Peptydy kolagenowe mają pozytywny wpływ na skórę poprzez stymulowanie produkcji nowego kolagenu, poprawę elastyczności skóry i zapewnienie odpowiedniego nawilżenia. Po spożyciu peptydów kolagenowych, aminokwasy są wchłaniane przez organizm i dostarczane do komórek skóry. Tam są one wykorzystywane do produkcji nowego kolagenu, który pomaga w regeneracji i odnowie skóry.
Poprzez regularne spożywanie peptydów kolagenowych, można zauważyć poprawę elastyczności skóry, redukcję zmarszczek, zwiększenie nawilżenia i ogólną poprawę wyglądu skóry. Peptydy kolagenowe mogą również wspomagać leczenie trądziku, blizn czy przebarwień skóry.
Dodatkowo, suplementacja peptydami kolagenowymi może pomóc w wzmocnieniu włosów i paznokci, co przekłada się na ich lepszą kondycję i wygląd. 

Jaki jest najlepszy kolagen do picia? 

Wybór najlepszego kolagenu do picia zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze:

Pochodzenie kolagenu: Kolagen może być pochodzenia zwierzęcego, takiego jak kolagen rybi, wołowy, wieprzowy, lub roślinnego, np. kolagen z alg. Wybierz rodzaj kolagenu, który jest odpowiedni dla Twoich preferencji i potrzeb.

Certyfikacja i jakość: Sprawdź, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty jakości, takie jak GMP (Dobre Praktyki Produkcyjne) lub ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Ważne jest, aby wybierać produkty od renomowanych producentów, którzy zapewniają wysoką jakość i bezpieczeństwo swoich produktów.

Warto również zaznaczyć, że peptydy kolagenowe są często połączone z innymi składnikami, takimi jak witaminy, minerały czy kwas hialuronowy, aby zapewnić kompleksową pielęgnację skóry, włosów i paznokci. Takie suplementy, np. LABRASKE Antiaging shots zawierające peptydy kolagenowe i inne składniki odżywcze, mogą wzmacniać efekty działania kolagenu i dostarczać organizmowi kompleksowej dawki składników niezbędnych do utrzymania zdrowego i pięknego wyglądu.

Podsumowując, peptydy kolagenowe różnią się od prostego kolagenu zarówno pod względem struktury, jak i działania. Peptydy kolagenowe są bardziej przyswajalne i skuteczne w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, podczas gdy prosty kolagen jest bardziej związany z odbudową i regeneracją tkanek. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią formę kolagenu, która spełni nasze konkretne potrzeby i cele pielęgnacyjne.
 

ANTIAGING SHOTS | Kolagen Morski z Kwasem Hialuronowym

TIMELESS BEAUTY
Kolagen do skóry, włosów i paznokci
Pudełko zawiera 14 fiolek na 14 dni.

69.79 €

SUBSKRYBUJ NASZ NEWSLETTER

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana, zaktualizuj.