Kolagen co to jest i jak działa? Pełne wyjaśnienie

Kolagen to kluczowy składnik naszego organizmu, pełniący ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i młodego wyglądu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kolagenowi - czemu służy i jak działa. Odkryjmy tajemnice tego fascynującego białka!

Czym jest kolagen?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne występujące w naszym ciele. Stanowi około 30% całkowitej zawartości białka w organizmie człowieka. Występuje w skórze, kościach, ścięgnach, mięśniach i innych tkankach. Kolagen nadaje tkankom elastyczność, wytrzymałość i strukturę.

Jak działa kolagen? Kolagen działa na kilka sposobów:
 • Struktura: Kolagen tworzy sieć włókien, która nadaje tkankom elastyczność, wytrzymałość i strukturę. To właśnie dzięki kolagenowi nasza skóra jest jędrna, a stawy elastyczne.
 • Synteza: Nasze ciało produkuje kolagen poprzez proces syntezy. Wytwarzanie kolagenu wymaga odpowiednich składników odżywczych, takich jak witamina C. Niemniej jednak, wraz z wiekiem produkcja kolagenu spada, co prowadzi do utraty elastyczności i pojawienia się zmarszczek.
 • Skóra: Kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu elastyczności i jędrności skóry. Stanowi swoiste "poduszki" w skórze, które pomagają w zapobieganiu tworzeniu się zmarszczek i utracie elastyczności.
Na co dobry jest kolagen? 

Kolagen jest niezwykle ważnym składnikiem dla naszego organizmu, pełniąc szereg istotnych funkcji. Oto kilka głównych korzyści płynących z korzystania z kolagenu:
 • Zdrowa skóra: Kolagen jest niezbędny dla utrzymania jędrnej, elastycznej i młodo wyglądającej skóry. Wzmacnia strukturę skóry, poprawia jej nawilżenie i elastyczność, a także redukuje zmarszczki i linie mimiczne.
 • Zdrowe stawy: Kolagen odgrywa kluczową rolę w zdrowiu stawów, chroniąc chrząstkę i zapewniając ich elastyczność. Suplementacja kolagenem może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości stawowych, takich jak ból, sztywność czy ograniczona ruchomość.
 • Zdrowe kości: Kollagen jest jednym z głównych składników budulcowych kości, odpowiedzialnych za ich wytrzymałość i gęstość. Regularne spożywanie kolagenu może wspierać zdrowe kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy.
 • Zdrowe włosy i paznokcie: Kolagen wzmacnia włosy, nadając im zdrowy wygląd i poprawiając ich kondycję. Dodatkowo, pomaga w utrzymaniu mocnych i zdrowych paznokci.
 • Zdrowe jelita: Kolagen może wspomagać zdrowie jelit, wzmacniając ich bariery ochronne. Może to pomóc w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego oraz poprawić trawienie.
 • Poprawa ogólnego stanu zdrowia: Regularne stosowanie kolagenu może mieć pozytywny wpływ na wiele aspektów zdrowia, takich jak układ odpornościowy, zdrowie serca, regeneracja mięśni i wiele innych.
Kto powinien brać kolagen? 

Kolagen może być korzystny dla różnych grup osób, takich jak:
 • Osoby związane z procesem starzenia się, które chcą zachować młodszy wygląd skóry i ciała. Kolagen pomaga w redukcji zmarszczek, utrzymaniu jędrności skóry i ogólnej elastyczności ciała.
 • Sportowcy i osoby z problemami stawowymi, które potrzebują wsparcia dla zdrowych i elastycznych stawów. Kolagen może pomóc w regeneracji tkanek łącznych i zmniejszeniu ryzyka kontuzji.
 • Osoby z osłabionymi włosami i paznokciami, które chcą wzmocnić ich strukturę i poprawić wygląd. Kolagen dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które wzmacniają włosy i paznokcie.
 • Każdy, kto pragnie poprawić elastyczność skóry i ogólną kondycję organizmu. Spożywanie kolagenu może przynieść korzyści zarówno młodszym, jak i starszym osobom.

Z czego pozyskuje się kolagen?
Kolagen można pozyskać z różnych źródeł:
 • Naturalne źródła: Kolagen występuje w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, ryby, jaja i żelatyna. Spożywanie tych produktów może dostarczyć organizmowi składników potrzebnych do produkcji kolagenu.
 • Suplementy: Istnieją również suplementy kolagenowe, które mogą być stosowane w celu uzupełnienia poziomu kolagenu w organizmie. Suplementy kolagenowe mogą zawierać różne rodzaje kolagenu, takie jak kolagen typu I, II czy III.
 • Produkty kosmetyczne: Kolagen jest często zawarty w kremach, serum i innym kosmetykach do pielęgnacji skóry. Stosowanie kosmetyków z kolagenem może wspomóc utrzymanie jędrnej skóry. 
W jakich produktach jest najwięcej kolagenu?
  Kolagen jest naturalnie obecny w różnych produktach spożywczych, szczególnie w tkanekach zwierzęcych. Oto kilka produktów, które są bogate w kolagen:
 • Mięso: Kolagen znajduje się głównie w tkankach łącznych mięsa, takich jak skóra, chrząstka i ścięgna. Dlatego produkty mięsne, takie jak kości, stawy, skórki z kurczaka czy żeberka, mogą zawierać znaczną ilość kolagenu.
 • Ryby i owoce morza: Skóra ryb, takich jak łosoś czy tuńczyk, jest bogata w kolagen. Ponadto, niektóre produkty owoce morza, takie jak krewetki, ośmiornice czy małże, mogą również dostarczać pewne ilości kolagenu.
 • Żelatyna: Żelatyna jest przetworzonym kolagenem i stanowi popularny składnik wielu produktów spożywczych. Można ją znaleźć w galaretce, deserach na bazie żelatyny, gumach do żucia czy w niektórych jogurtach.
 • Wywar kostny: Gotowanie kości zwierzęcych, takich jak kurczak, wołowina czy wieprzowina, w celu przygotowania wywaru kostnego może uwolnić kolagen z tkanek. Wywar kostny stanowi doskonały naturalny źródło kolagenu.
 • Kolagenowe suplementy: Obecnie na rynku dostępne są również suplementy kolagenowe w różnych formach, takie jak proszki, kapsułki czy napoje. Te suplementy często są wzbogacane o dodatkowe składniki, które wspomagają produkcję i wchłanianie kolagenu w organizmie.
Kolagen to niezwykle istotny składnik naszego organizmu, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, włosów i paznokci. Picie kolagenu może przynieść liczne korzyści. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie składniki odżywcze i regularnie dbać o swoje zdrowie. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem suplementacji kolagenem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Zachęcamy do eksplorowania różnych źródeł kolagenu i znajdowania najlepszego dla siebie sposobu na wprowadzenie go do codziennej rutyny.
Prosimy pamiętać, że to jest tylko szkic, a tekst można jeszcze dopracować i rozbudować zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

ANTIAGING SHOTS | Kolagen Morski z Kwasem Hialuronowym

TIMELESS BEAUTY
Kolagen do skóry, włosów i paznokci
Pudełko zawiera 14 fiolek na 14 dni.

69.79 €

SUBSKRYBUJ NASZ NEWSLETTER

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana, zaktualizuj.